РАСПОРЕД[1] - НЕПАРЕН СЕМЕСТАР 2022/2023 г.
СТУДИСКА ПРОГРАМА ПО АНГЛИСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ – ШТИП
I година – I семестар
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС и МЕСТО |
Современ англиски јазик 1 |
0+8+2+0 |
м-р Татјана Уланска м-р Ана Коцева |
понеделник среда |
08:30 – 11:00 пред.7 12:00 – 14:30 пред.7 |
Noah Knapp |
понеделник |
11:00 – 12:30 предавална 7 |
||
Морфологија на англискиот јазик 1 |
2+2+1 |
доц. д-р Натка Јанкова Алаѓозовска |
среда |
09:00 – 12:00 амфитеатар |
Англиска книжевност од почетоците до XV век |
2+2+1 |
доц. д-р Наталија Поп-Зариева виш лектор м-р Крсте Илиев |
четврток |
08:30 - 11:30 амфитеатар |
Современ македонски јазик 1 |
2+1+1 |
доц. д-р Марија Гркова-Беадер |
вторник |
09:30 – 12:30 електронска предавална
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.11 |
2+2+1 |
|
петок |
09:00 - 11:00 13:00 - 15:00 |
Листа бр.1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Германски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
Елена Дуткова |
вторник |
14:00 - 15:30 |
1 Microsoft Teams
Француски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Италијански јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок |
09:00-11:00 |
Шпански јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок |
09:00-11:00 |
Руски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
Костадин Голаков |
петок |
13:00-15:00 |
II година – III семестар
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ англиски јазик 3 |
0+8+2 |
Noah Knapp |
понеделник |
12:30 - 14:00 Предавална 7 |
|
|
асс. м-р Кристина Костова |
вторник |
11:30 - 14:00 |
|
|
|
|
предавална 8 |
|
|
|
среда |
09:00 - 11:30 |
|
|
|
|
предавална 7 |
Фонетика на англискиот јазик |
3+2+2 |
доц. д-р Натка Јанкова Алаѓозовска |
среда |
12:00 – 15:00 амфитеатар |
Англиска книжевност XIX век |
2+2+1 |
доц. д-р Наталија Поп Зариева |
вторник |
08:30- 11:30 предавална 7 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.3-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.3-2 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр. 3-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Британска култура и цивилизација |
2+1+1 |
виш лектор м-р Крсте Илиев |
четврток |
11:30 – 13:30 амфитеатар |
Интеркултурна комуникација |
2+1+1 |
виш лектор д-р Марија Крстева |
вторник |
14:00 – 16:00 Предавална 8 |
Листа бр.3-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Општа лингвистика |
2+1+1 |
вон.проф. Игор Станојоски |
понеделник |
09:30 – 12:30 |
Теорија на книжевноста |
2+1+1 |
проф. д-р Ранко Младеноски |
понеделник |
09:30-12:30 |
III година – V семестар – НАСТАВНА НАСОКА
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ англиски јазик 5 |
0+8+2 |
м-р Ана Коцева |
вторник |
11:30 - 14:00 предавална 7 |
Noah Knapp |
среда |
13:30 - 15:00 предавална 8 |
||
виш лектор м-р Биљана Петковска |
четврток |
8:30 - 11:00 предавална 8 |
||
Синтакса на англискиот јазик 1 |
2+2+1 |
доц. д-р Сашка Јовановска |
вторник |
08:30- 11:30 амфитеатар |
Методика на наставата по англиски јазик 1 |
2+2+1 |
проф. д-р Нина Даскаловска лектор м-р Адријана Хаџи- Николова |
четврток |
11:00-14:00 предавална 8 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-2 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр.5-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Американски роман |
2+1+1 |
виш лектор д-р Марија Крстева |
понеделник |
13:00-15:00 предавална 8 |
Историја на англискиот јазик |
2+1+1 |
доц. д-р Наталија Поп Зариева |
вторник |
14:00- 16:00 предавална 7 |
Германски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
лектор м-р Марица Тасевска |
во договор со професорот |
|
Француски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Италијански јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок |
09:00-11:00 |
Шпански јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок |
09:00-11:00 |
Руски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
Костадин Голаков |
петок |
13:00-15:00 |
Листа бр. 5-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Психологија* задолжителен предмет за наставна насока |
2+2+1 |
проф. д-р Љупчо Кеверески (наставник од ФОН) |
понеделник |
09:00 – 12:00 ФОН |
III година – V семестар – НАСОКА ПРЕВЕДУВАЊЕ И ТОЛКУВАЊЕ
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ англиски јазик 5 |
0+8+2 |
м-р Ана Коцева |
вторник |
11:30 - 14:00 предавална 7 |
Noah Knapp |
среда |
13:30 - 15:00 предавална 8 |
||
виш лектор м-р Биљана Петковска |
четврток |
8:30 - 11:00 предавална 8 |
||
Синтакса на англискиот јазик 1 |
2+2+1 |
доц. д-р Сашка Јовановска |
вторник |
08:30- 11:30 |
|
|
|
|
амфитеатар |
Теорија на преведување и толкување 1 |
1 2+2+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
среда |
10:30-13:30 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-2 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр.5-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Американски роман |
2+1+1 |
виш лектор д-р Марија Крстева |
понеделник |
13:00-15:00 предавална 8 |
Историја на англискиот јазик |
2+1+1 |
доц. д-р Наталија Поп Зариева |
вторник |
14:00- 16:00 предавална 7 |
Германски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
лектор м-р Марица Тасевска |
во договор со професорот |
|
Француски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Италијански јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок |
09:00-11:00 |
Шпански јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок |
09:00-11:00 |
Руски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
Костадин Голаков |
петок |
13:00-15:00 |
Листа бр. 5-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Терминологија |
2+2+1 |
виш лектор м-р Драган Донев |
четврток |
11:00 – 14:00 |
Преведување на стручни и книжевни текстови 1 |
2+2+1 |
виш лектор м-р Драган Донев |
понеделник |
08:30 – 11:30 |
IV година – VII семестар – НАСТАВНА НАСОКА
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ англиски јазик 7 |
0+8+2 |
виш лектор м-р Снежана |
вторник |
08:30 - 11:00 |
|
|
Кирова |
|
предавална 8 |
|
|
|
четврток |
08:30 - 11:00 |
|
|
|
|
предавална 7 |
|
|
Noah Knapp |
среда |
09:00 – 10:30 |
|
|
|
|
предавална 8 |
Лексикологија на англискиот јазик |
2+2+1 |
м-р Татјана Уланска |
вторник |
11:30 – 14:30 амфитеатар |
Методика на наставата по англиски јазик 3 |
2+2+1 |
проф. д-р Нина Даскаловска лектор м-р Адријана Хаџи- Николова |
четврток |
11.00-12.30 предавална 7 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-2 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр. 7-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Контрастивна анализа на англискиот и македонскиот јазик |
2+1+1 |
доц. д-р Сашка Јовановска м-р Ана Коцева |
четврток |
12.30-14.30 предавална 7 |
Специјален курс: Вилијам |
2+1+1 |
виш лектор м-р Крсте Илиев |
четврток |
13.30-15.30 амфитеатар |
Интеркултурно образование |
2+1+1 |
проф. д-р Даниела Коцева (наставник од ФОН) |
среда |
10:00 – 13:00 ФОН |
Листа бр.7-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Педагогија* Задолжителен предмет за наставна насока |
2+2+1 |
доц. д-р Лидија Камчева Панова |
среда |
10:30 – 13:30 предавална 8 |
IV година – VII семестар – НАСОКА ПРЕВЕДУВАЊЕ И ТОЛКУВАЊЕ
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ англиски јазик 7 |
0+8+2 |
виш лектор м-р Снежана Кирова |
вторник
четврток |
08.30-11.00 предавална 8 08.30-11.00 предавална 7 |
Noah Knapp |
среда |
09.00-10.30 |
||
Лексикологија на англискиот јазик |
2+2+1 |
м-р Татјана Уланска |
вторник |
11:30 – 14:30 амфитеатар |
Преведување од англиски на македонски јазик и обратно |
2+2+1 |
виш лектор м-р Биљана Иванова |
среда |
10.30 – 13.30 фонолошка лаб. |
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-2 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр. 7-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Контрастивна анализа на англискиот и |
2+1+1 |
доц. д-р Сашка Јовановска м-р Ана Коцева |
четврток |
12.30 – 14.30 предавална 7 |
македонскиот јазик |
|
|
|
|
Специјален курс: Вилијам Шекспир |
2+1+1 |
виш лектор м-р Крсте Илиев |
четврток |
13.30 – 15.30 амфитеатар |
Листа бр.7-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Преведување на стручни и книжевни текстови 2 |
2+2+1 |
виш лектор м-р Драган Донев |
понеделник |
11.30 – 14.30 фонолошка лаб. |
Семантика на англискиот јазик |
2+2+1 |
доц. д-р Сашка Јовановска |
среда |
09.00-12.00 |
СТУДИСКА ПРОГРАМА ПО АНГЛИСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ – СТРУМИЦА
I година – I семестар
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС и МЕСТО |
Современ англиски јазик 1 |
0+8+2+0 |
м-р Татјана Уланска |
четврток |
12:00 – 14:30 |
|
|
|
|
амфитеатар 2 |
|
|
м-р Ана Коцева |
понеделник |
09:30 – 12:00 |
|
|
|
|
предавална 4 |
|
|
Noah Knapp |
четврток |
10:30 – 12:00 |
|
|
|
|
предавална 5 |
Морфологија на англискиот јазик 1 |
2+2+1 |
доц. д-р Натка Јанкова Алаѓозовска |
вторник |
09:30 – 12:00 амфитеатар 2 |
Англиска книжевност од почетоците до XV век |
2+2+1 |
доц. д-р Наталија Поп-Зариева виш лектор м-р Крсте Илиев |
среда |
09:30 - 12:00 амфитеатар 2 |
Современ македонски јазик 1 |
2+1+1 |
доц. д-р Марија Гркова-Беадер |
понеделник |
12:00 – 14:30 предавална 5 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.1 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр.1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Германски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
Елена Дуткова |
вторник |
14:00-15:30 |
Француски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Италијански јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок |
09:00-11:00 |
Шпански јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок |
09:00-11:00 |
Руски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
Костадин Голаков |
петок |
13:00-15:00 |
II година – III семестар
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ англиски јазик 3 |
0+8+2 |
Noah Knapp |
четврток |
12:00 - 13:30 |
|
|
|
|
предавална 5 |
|
|
м-р Симона Серафимовска |
вторник |
09:30 - 12:00 |
|
|
|
|
амфитеатар 1 |
|
|
|
четврток |
09:30 - 12:00 |
|
|
|
|
предавална 4 |
Фонетика на англискиот јазик |
3+2+2 |
доц. д-р Натка Јанкова Алаѓозовска |
вторник |
12:00 – 14:30 амфитеатар 2 |
Англиска книжевност XIX век |
2+2+1 |
доц. д-р Наталија Поп Зариева |
среда |
09:30- 12:00 предавална 4 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.3-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.3-2 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр. 3-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Британска култура и цивилизација |
2+1+1 |
виш лектор м-р Крсте Илиев |
среда |
12:00 – 14:00 амфитеатар 2 |
Интеркултурна комуникација |
2+1+1 |
виш лектор д-р Марија Крстева |
среда |
14:00 – 16:00 предавална 8 |
Листа бр.3-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Општа лингвистика |
2+1+1 |
вон.проф. Игор Станојоски |
понеделник Microsoft Teams |
09:30 – 12:30 |
Теорија на книжевноста |
2+1+1 |
проф. д-р Ранко Младеноски |
понеделник Microsoft Teams |
09:30-12:30 |
III година – V семестар – НАСТАВНА НАСОКА
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ англиски јазик 5 |
0+8+2 |
м-р Ана Коцева |
понеделник |
12:00 - 14:30 предавална 4 |
Noah Knapp |
вторник |
12:00 - 13:30 предавална 5 |
|
|
виш лектор м-р Биљана Петковска |
вторник |
9:30 - 12:00 предавална 4 |
Синтакса на англискиот јазик 1 |
2+2+1 |
доц. д-р Сашка Јовановска |
понеделник |
09:30- 12:00 амфитеатар 2 |
Методика на наставата по англиски јазик 1 |
2+2+1 |
проф. д-р Нина Даскаловска лектор м-р Адријана Хаџи- Николова |
вторник |
13:30-16:00 предавална 4 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-2 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр.5-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Американски роман |
2+1+1 |
виш лектор д-р Марија Крстева |
среда |
10:00-12:00 предавална 5 |
Историја на англискиот јазик |
2+1+1 |
доц. д-р Наталија Поп Зариева |
среда |
12:00- 14:00 предавална 5 |
Германски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
лектор м-р Марица Тасевска |
во договор со професорот |
|
Француски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Италијански јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок |
09:00-11:00 |
Шпански јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок |
09:00-11:00 |
Руски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
Костадин Голаков |
петок |
13:00-15:00 |
Листа бр. 5-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Психологија* задолжителен предмет за наставна насока |
2+2+1 |
проф. д-р Љупчо Кеверески (наставник од ФОН) |
петок Microsoft Teams |
12:00 – 15:00 |
IV година – VII семестар – НАСТАВНА НАСОКА
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ англиски јазик 7 |
0+8+2 |
асс. м-р Кристина Костова |
понеделник
четврток |
09:30 - 12:00 предавална 5 12:00 - 14:30 предавална 4 |
Noah Knapp |
вторник |
10:30 - 12:00 предавална 5 |
||
Лексикологија на англискиот јазик |
2+2+1 |
м-р Татјана Уланска |
четврток |
09:30 – 12:00 амфитеатар 2 |
Методика на наставата по англиски јазик 3 |
2+2+1 |
проф. д-р Нина Даскаловска лектор м-р Адријана Хаџи- Николова |
среда |
12.00-13.30 предавална 4 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-2 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр. 7-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Контрастивна анализа на англискиот и македонскиот јазик |
2+1+1 |
доц. д-р Сашка Јовановска |
понеделник |
12.00-14.00 амфитеатар 2 |
Специјален курс: Вилијам |
2+1+1 |
виш лектор м-р Крсте Илиев |
понеделник |
12.00-14.00 амфитеатар 1 |
Интеркултурно образование |
2+1+1 |
проф. д-р Даниела Коцева (наставник од ФОН) |
среда |
10:00 – 13:00 ФОН |
Листа бр.7-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
СОРАБОТНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Педагогија* Задолжителен предмет за наставна насока |
2+2+1 |
доц. д-р Лидија Камчева Панова |
вторник |
12:00 – 14:30 амфитеатар 1 |
РАСПОРЕД - ГЕРМАНСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ
I година – I семестар
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН/ЧАС |
Современ германски јазик 1 |
0+8+2+0 |
Елена Дуткова (4 часа)
М-р Марица Тасевска |
Четврток 09.15-10.45,фонолошка лаб Вторник 08.00-9.30, фонолошка лаб
Среда, 13.30-15.00, фонолошка
|
Морфологија на германскиот јазик 1 |
2+2+1 |
Проф. д-р Билјана Ивановска |
Среда 09.00-10.30, фонолошка лаб 10.30-12.00 електронска уч.
|
Германскојазична книжевност од среден век до просветителство |
2+2+1 |
М-р Милица Денковска |
Среда,12.00-13.30, П6 |
Современ македонски јазик 1 |
2+2+1 |
доц. д-р Марија Гркова- Беадер |
Вторник 9.30 – 12 .30 електронска предавална
|
Листа бр.1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
Фонд на часови |
Италијански јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок, 09:00-11:00 |
Англиски јазик ниво А2.1 |
2+1+1 |
лектор м-р Симона Серафимовска |
петок, 09:00-11:00 |
Шпански јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок, 09:00-11:00 |
Француски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок, 09:00-11:00 |
Руски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
Комисија: проф. д-р Игор Станојоски проф. д-р Луси Караниколова - Чочоровска доц. д-р Ана Витанова - Рингачева |
петок, 13:00-15:00 |
II година – III семестар
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН/ЧАС |
Современ германски јазик 3 |
0+8+2+0 |
М-р Марица Тасевска |
Четврток , 11.00-15.30, П6
|
Фонетика на германскиот јазик |
3+2+2 |
Проф. д-р Билјана Ивановска |
Вторник , 9.30-12.00 фонолошка |
Германскојазична книжевност од Млада Германија до реализам |
2+2+1 |
М-р Милица Денковска |
Среда, 09.00-10.30 П6 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.3 |
2+1+1 |
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.4 |
2+1+1 |
|
|
Листа бр. 3 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН / ЧАС |
Култура и цивилизација на германскојазичното подрачје |
2+1+1 |
М-р Милица Денковска |
10.30-12.00, среда, П6 |
Интеркултурна комуникација |
2+1+1 |
Комисија: Проф. д-р Драгана Кузмановска Проф. д-р Билјана Ивановска Проф. д-р Даринка Маролова |
По договор со Милица |
Листа бр.4 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН / ЧАС |
Општа лингвистика |
2+1+1 |
проф.д-р Игор Станојоски |
Општа лингвистика - Понеделник 9.30-12.30 |
Теорија на книжевноста |
2+1+1 |
проф. д-р Ранко Младеноски |
Теорија на книжевност - Понеделник 9.30 - 12.30, П10 |
III година – V семестар – НАСОКА ПРЕВЕДУВАЊЕ И ТОЛКУВАЊЕ (неактивна)
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
Ден/час |
Современ германски јазик 5 |
0+8+2 |
Проф. Даринка Маролова |
Кабинет, понеделник, 10.00-13.00 |
|
|
|
четврток 10.00-12.00 |
Синтакса на германскиот јазик 1 |
2+2+1 |
Проф. д-р Драгана Кузмановска |
Кабинет, 09.00-12.00, вторник/кабинет 4 |
Теорија на преведување и толкување 1 |
2+2+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
Теорија на ПиТ – среда 10.30 - 13.30 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-1 |
2+1+1 |
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-2 |
2+2+1 |
|
|
Листа бр.5-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН / ЧАС |
Зборообразување во германскиот јазик |
2+1+1 |
Проф. д-р Драгана Кузмановска |
/ |
Германскојазична поезија |
2+1+1 |
Комисија: Проф. д-р Билјана Ивановска Проф. д-р Драгана Кузмановска Проф. д-р Ева Ѓоргиевска |
/ |
Англиски јазик ниво Б2.1 |
2+1+1 |
лектор м-р Симона Серафимовска |
петок, 09:00-11:00 |
Француски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок, 09:00-11:00 |
Италијански јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок, 09:00-11:00 |
Шпански јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок, 09:00-11:00 |
Руски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
Комисија: проф. д-р Игор Станојоски проф. д-р Луси Караниколова - Чочоровска доц. д-р Ана Витанова - Рингачева |
петок, 13:00-15:00 |
Листа бр. 5-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
Ден/час |
Терминологија |
2+2+1 |
проф. д-р Даринка Маролова |
/нема студенти/ |
Преведување на германски и на македонски стручни текстови |
2+2+1 |
проф. д-р Даринка Маролова |
Среда, 13.30-15.30, кабинет |
IV година – VII семестар – НАСТАВНА НАСОКА (понеделник, практична настава)
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
Ден/час |
Современ германски јазик 7 |
0+8+2 |
М-р Мирјана Пачовска (6 часа), надворешен соработник |
Среда , 09.00-12.00 , Пред.9 Среда, 14.00-15.45, Пред.4 |
Лексикологија на германскиот јазик |
2+2+1 |
Проф. д-р Драгана Кузмановска |
Четврток електронска 09.00-12.00 |
Методика на наставата по германски јазик 3 |
2+2+1 |
Проф. д-р Драгана Кузмановска Проф. д-р Билјана Ивановска Проф. д-р Нина Даскаловска |
М-р Марица Тасевска Вторник 10.00-11.30 Предавална 6 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-1 |
2+1+1 |
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-2 |
2+2+1 |
|
|
Листа бр. 7-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН ЧАС |
Контрастивна анализа на германскиот и македонскиот јазик 1 |
2+1+1 |
проф. д-р Билјана Ивановска |
По договор со наставникот |
Фразеологија на германскиот јазик |
2+1+1 |
проф. д-р Драгана Кузмановска |
Вторник, 12.00-14.00, фонолошка
|
Интеркултурно образование |
2+1+1 |
проф. д-р Даниела Коцева (наставник од ФОН) |
10.00 - 13.00 , среда, ФОН |
Листа бр.7-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
|
Историја на германскиот јазик |
2+2+1 |
Комисија проф. д-р Даринка Маролова проф. д-р Билјана Ивановска проф. д-р Драгана Кузмановска |
Нема студенти |
Семантика на германскиот јазик |
2+2+1 |
Проф. д-р Драгана Кузмановска Проф. д-р Билјана Ивановска Проф. д-р Даринка Маролова |
Нема студенти |
Педагогија |
2+2+1 |
доц. д-р Лидија Камчева Панова |
среда 10.30 - 13.30 |
СТУДИСКА ПРОГРАМА ПО ИТАЛИЈАНСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ
I година – I семестар – Штип и Струмица
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ италијански јазик 1 |
0+8+2+0 |
доц. д-р Весна Коцева |
Понеделник – Штип Четврток – Струмица |
9:30 – 12:30 менторски, по договор кабинет |
Фонетика на италијанскиот јазик |
2+2+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
по договор |
менторски |
Италијанската книжевност од |
2+2+1 |
проф. д-р Ева Ѓорѓиевска |
Штип – вторник |
8.00-9.00 |
почетоците до XIV век |
|
|
Струмица - среда |
(менторски) 9.00-10.00 (менторски) |
Современ македонски јазик 1 |
2+2+1 |
доц. д-р Марија Гркова-Беадер |
вторник |
9.30 - 12.30 електронска предавална
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.1 |
2+2+1 |
|
петок |
09:00 – 11:00 Microsoft Teams |
Листа бр.1 на изборни факултетски предмети
Англиски јазик ниво А2.1 |
2+1+1 |
лектор м-р Симона Серафимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Француски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Германски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
Елена Дуткова |
вторник |
14:00 - 15:30 |
Шпански јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок |
09:00-11:00 |
Руски јазик ниво А1.1 |
2+1+1 |
Костадин Голаков |
петок |
13:00-15:00 |
II година – III семестар - Струмица
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ италијански јазик 3 |
0+8+2 |
доц. д-р Весна Коцева |
четврток |
9:30 – 14:00 преку една седмица менторски кабинет |
Морфологија на италијанскиот јазик 2 |
2+2+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
вторник |
10:00 – 12:00 Кабинет, Струмица |
Италијанската книжевност на |
2+2+1 |
проф. д-р Ева Ѓорѓиевска |
среда |
10.00-12.30 |
барокот, просветителството и неокласицизмот |
|
|
|
Амфитеатар, Кампус Струмица |
Изборен факултетски предмет од листа бр.3 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.4 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр. 3 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часов и |
НАСТАВНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Италијанска култура и цивилизација 1 |
2+1+1 |
проф. д-р Ева Ѓорѓиевска |
среда |
12.30-14.30 Амфитеатар Кампус Струмица |
Интеркултурна комуникација |
2+1+1 |
доц. д-р Натка Јанкова Алаѓозова |
\ |
\ |
Листа бр.4 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Општа лингвистика |
2+1+1 |
проф. д-р Игор Станојоски |
понеделник |
9.30 - 12.30 Microsoft Teams |
Теорија на книжевноста |
2+1+1 |
проф. д-р Ранко Младеноски |
понеделник |
9.30 - 12.30 Microsoft Teams |
III година – V семестар – НАСОКА ПРЕВЕДУВАЊЕ И ТОЛКУВАЊЕ - СТРУМИЦА
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ италијански јазик 5 |
0+8+2 |
доц. д-р Весна Коцева |
вторник |
по договор, менторски |
Синтакса на италијанскиот јазик 2 |
2+2+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
по договор |
менторски |
Теорија на преведување и толкување 1 |
2+2+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
среда |
10:30 – 13:30 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-2 |
2+2+1 |
|
|
Листа бр.5-1 на изборни факултетски предмети
Италијанската поезија на XX век |
2+1+1 |
доц. д-р Јована Караникиќ Јосимовска |
по договор |
менторски |
Англиски јазик ниво Б2.1 |
2+1+1 |
лектор м-р Симона Серафимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Француски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Германски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
лектор м-р Марица Тасевска |
во договор со професорот |
|
Шпански јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок |
09:00-11:00 |
Руски јазик ниво Б1.1 |
2+1+1 |
кореспондент Костадин Голаков |
петок |
13:00-15:00 |
Листа бр. 5-2 на изборни факултетски предмети
Терминологија |
2+2+1 |
доц. д-р Јована Караникиќ Јосимовска |
по договор |
менторски |
Италијанската книжевна критика |
2+2+1 |
доц. д-р Јована Караникиќ Јосимовска |
по договор |
менторски |
IV година – VII семестар – НАСОКА ПРЕВЕДУВАЊЕ И ТОЛКУВАЊЕ - СТРУМИЦА
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ италијански јазик 7 |
0+8+2 |
доц. д-р Весна Коцева |
четврток |
9:30 – 14:00 |
|
|
|
|
преку една седмица менторски кабинет |
Контрастивна анализа на италијанскиот и македонскиот јазик |
2+2+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
вторник |
12:00 – 14:00 Кабинет, Струмица |
Преведување и толкување од италијански на македонски јазик |
2+2+1 |
доц. д-р Јована Караникиќ Јосимовска |
среда |
12:00-14:00 Кабинет, Струмица |
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-1 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-2 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр. 7-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
|
|
Италијанската драма и театар на XX век |
2+1+1 |
доц. д-р Јована Караникиќ Јосимовска |
среда |
10:00 -12:00 Кабинет, Струмица |
Интеркултурно образование |
2+1+1 |
проф. д-р Даниела Коцева (наставник од ФОН) |
среда |
10.00-13:00 ФОН |
Листа бр.7-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
|
|
Преведување на литературни дела |
2+2+1 |
доц. д-р Јована Караникиќ Јосимовска |
среда |
12:00 – 14:00 Кабинет, Струмица |
Преведување на стручни текстови |
2+2+1 |
доц. д-р Јована Караникиќ Јосимовска |
по договор |
менторски |
I година – I семестар
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
Фонетика и фонологија на СМЈ |
8 |
3+2+2 |
проф.д-р Игор Станојоски |
Среда 12.30ч-14.45ч. (Предавална 10) |
Општа лингвистика |
6 |
2+2+1 |
проф.д-р Игор Станојоски |
Понеделник 9.30ч.-12.30ч. |
Македонска народна книжевност |
6 |
2+2+1 |
доц.д-р Ана Витанова- Рингачева |
Среда 9.30ч.-12.30ч. (Кабинет на професор) |
Средновековна книжевност |
6 |
2+2+1 |
насловен доц. д-р Милена Ристова-Михајловска |
Четврток 13.00ч.-16.00ч. (Темпус ) |
Изборен наставен предмет од Листа бр.1 |
4 |
2+1+1 |
|
|
Листа бр.1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
|
|
часови |
|
|
Шпански јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок, 09:00-11:00 |
Германски јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
Елена Дуткова |
вторник, 14:00 - 15:30 |
Руски јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
Комисија: проф. д-р Игор Станојоски проф. д-р Луси Караниколова - Чочоровска доц. д-р Ана Витанова - Рингачева |
петок, 13:00-15:00 |
Италијански јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок, 09:00-11:00 |
Француски јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок, 09:00-11:00 |
Англиски јазик ниво А2.1 |
4 |
2+1+1 |
лектор м-р Симона Серафимовска |
петок, 09:00-11:00 |
II година – III семестар
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
Морфологија на СМЈ 1 |
8 |
3+2+2 |
доц.д-р Марија Гркова- Беадер |
Четврток 12.00-15.00 (Предавална 10) |
Светска книжевност 1 |
8 |
3+2+2 |
проф.д-р Ева Ѓорѓиевска |
Вторник 9.00ч.-12.30ч. (Предавална 10) |
Теорија на книжевноста |
6 |
2+2+1 |
проф.д-р Ранко |
Понеделник |
|
|
|
Младеноски |
9.30 - 12.30, П10 |
Изборен наставен предмет од Листа бр.3 |
4 |
2+1+1 |
|
|
Изборен наставен предмет од Листа бр.4 |
4 |
2+1+1 |
|
|
Листа бр.3 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
Македонска книжевност XV-XVIII век |
4 |
2+1+1 |
насловен доц.д-р Весна Кожинкова |
Среда 12.00-15.00 (Темпус) |
Одлики и жанрови во книжевноста за деца |
4 |
2+1+1 |
проф.д-р Јованка Денкова |
Среда 10.00-11.30 (Кабинет на професор) |
Листа бр.4 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
Социолингвистика |
4 |
2+1+1 |
Комисија: проф. д-р Игор Станојоски проф. д-р Луси Караниколова - Чочоровска доц. д-р Ана Витанова - Рингачева |
Понеделник, 12.30 – 14.30
(Темпус) |
Правопис и правоговор на СМЈ |
4 |
2+1+1 |
насловен доц. д-р Марија Соколова |
Среда 8.30 - 10.30 (Кабинет на професор) |
|
|
|
|
|
IIIгодина – V семестар – НАСТАВНА НАСОКА
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
Српска книжевност |
6 |
2+2+1 |
проф.д-р Луси Караниколова- Чочоровска асс.м-р Наташа Сарафова (Соработник) |
Среда 9.00ч.-11.00ч. (Предавална 10) Предавања
Среда, 11:30 – 12:30
(Предавална 10) Вежби |
Дијалектологија |
6 |
2+2+1 |
Комисија: проф. д-р Игор Станојоски проф. д-р Луси Караниколова - Чочоровска доц. д-р Ана Витанова – Рингачева м-р Марија Иванова – стручњак од пракса (Соработник) |
Вторник, 9.30-12.30 (Темпус) |
Методиката на наставата по македонски јазик 1 |
6 |
2+2+1 |
доц. д-р Ана Витанова - Рингачева |
Четврток (9.30-12.30) (Предавална 10) |
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-1 |
6 |
2+2+1 |
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-2 |
6 |
2+2+1 |
|
|
Листа бр.5-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
Психологија |
6 |
2+2+1 |
|
Понеделник 9.00ч. - 12.00ч. |
Училишна организација |
6 |
2+2+1 |
доц. д-р Лидија Камчева Панова |
Понеделник 9.00ч. до 12.00ч. |
Листа бр.5-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
Англиски јазик ниво Б2.1 |
6 |
2+2+1 |
лектор м-р Симона Серафимовска |
петок, 09:00-11:00 |
Германски јазик ниво Б1.1 |
6 |
2+2+1 |
лектор м-р Марица Тасевска |
во договор со професорот |
Италијански јазик ниво Б1.1 |
6 |
2+2+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок, 09:00-11:00 |
Француски јазик ниво Б1.1 |
6 |
2+2+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок, 09:00-11:00 |
Руски јазик ниво Б1.1 |
6 |
2+2+1 |
Комисија: проф. д-р Игор Станојоски проф. д-р Луси Караниколова - Чочоровска доц. д-р Ана Витанова - Рингачева |
петок, 13:00-15:00 |
Шпански јазик ниво Б1.1 |
6 |
2+2+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок, 09:00-11:00 |
Социолингвистика |
6 |
2+2+1 |
Комисија: проф. д-р Игор Станојоски проф. д-р Луси Караниколова - Чочоровска |
Понеделник, 12.30 – 14.30
(Темпус) |
|
|
|
доц. д-р Ана Витанова - Рингачева |
|
IVгодина – VII семестар – НАСТАВНА НАСОКА
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
Методика на наставата по македонски јазик 3 |
6 |
2+2+1 |
доц. д-р Ана Витанова - Рингачева |
Во договор со предметните наставници во основно училиште |
Синтакса на современиот македонски јазик |
6 |
2+2+1 |
проф. д-р Игор Станојоски |
Понеделник 12.30ч.-15.30ч. (Предавална 10) |
Современа македонска книжевност 1 |
6 |
2+2+1 |
проф.д-р Ранко Младеноски |
Среда 8.30ч. – 11.30 ч. (кабинет на професор) |
Изборен факултетски предмет од листа бр.7- 1 |
6 |
2+2+1 |
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.7- 2 |
6 |
2+2+1 |
|
|
Листа бр.7-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИНИ |
Педагогија |
6 |
2+2+1 |
доц. д-р Лидија Камчева Панова |
Среда 10.30 - 13.30 |
Наратологија |
6 |
2+2+1 |
проф.д-р Ранко Младеноски |
Среда 11.30ч. – 13.30ч. (Кабинет на професор) |
Листа бр.7-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
СОРАБОТНИК |
Словенечка книжевност |
6 |
2+2+1 |
проф.д-р Луси Караниколова- Чочоровска
асс.м-р Наташа Сарафова (Соработник) |
Понеделник 9.00-11.00 Кабинет на професор (Предавања) Понеделник 11:30ч. -12:30ч. Кабинет на асистент (Вежби) |
Интеркултурно образование |
6 |
2+2+1 |
проф. д-р Даниела Коцева (наставник од ФОН) |
среда, 10.00-13.00 ФОН |
СТУДИСКА ПРОГРАМА ПО ТУРСКИ ЈАЗИК И КНИЖЕВНОСТ
I година – I семестар
Предмети |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ДЕН |
ЧАС |
Современ турски јазик 1 |
0+8+2+0 |
лектор м-р Ивана Котева |
понеделник
четврток |
09:00-10:30 предавална Темпус 8:30-11:30 предавална 9 |
Фонетика и фонологија на современиот турски јазик 1 |
2+2+1 |
проф.д-р Марија Леонтиќ
д-р Дујгу Чагма лектор од Р. Турција |
вторник
четврток |
9.00-10.30 предавална 9 13:00-14:30 предавална 9 |
Контрастивна анализа на турскиот и на македонскиот јазик |
2+2+1 |
проф.д-р Марија Леонтиќ |
вторник
среда |
10.30-11.30 предавална 9 09:00-10:30 предавална Темпус |
Современ македонски јазик 1 |
2+2+1 |
доц. д-р Марија Гркова-Беадер |
вторник |
09:30 – 12:30 електронска предавална
|
Изборен наставен предмет од Листа бр.1 |
2+1+1 |
|
|
Листа бр.1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
|
Шпански јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок |
09:00-11:00 |
Германски јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
Елена Дуткова |
вторник |
14:00 - 15:30 |
Руски јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
Костадин Голаков |
петок |
13:00-15:00 |
Италијански јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок |
09:00-11:00 |
Француски јазик ниво А1.1 |
4 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок |
09:00-11:00 |
Англиски јазик ниво А2.1 |
4 |
2+1+1 |
лектор м-р Симона Серафимовска |
петок |
09:00-11:00 |
II година – III семестар
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
|
Современ турски јазик 3 |
8 |
0+8+2 |
лектор м-р Ивана Котева |
понеделник
четврток |
12:00-15:00 кабинет 11:30 - 14:30 Темпус |
Морфологија на современиот турски јазик 1 |
6 |
2+2+1 |
проф.д-р Марија Леонтиќ |
вторник
среда |
12:00 - 13:30 предавална 9 10:30-12:00 Темпус |
Турска детска книжевност 2 |
6 |
2+2+1 |
проф.д-р Махмут Челик |
понеделник |
08:30 - 11:30 предавална 9 |
Изборен факултетски предмет од листа бр.3-1 |
4 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.3-2 |
6 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр. 3-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
|
Османско-турски јазик 1 |
4 |
2+1+1 |
д-р Нуман Аруч, стручњак од практика |
среда |
12:00-14:00 |
|
|
|
|
|
предавална 9 |
Интеркултурна комуникација |
4 |
2+1+1 |
|
|
|
Листа бр.3-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
Теорија на книжевност |
6 |
2+1+1 |
проф. д-р Ранко Младеноски |
понеделник, 09:30 – 12:30, П10 |
Турска култура и цивилизација |
6 |
2+1+1 |
д-р Нуман Аруч, стручњак од практика |
среда, 14:00-16:00 предавална 9 |
III година – V семестар – НАСТАВНА НАСОКА
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
|
Современ турски јазик 5 |
8 |
0+8+2 |
д-р Дујгу Чагма лектор од Р. Турција
м-р Рабие Рушид |
среда
четврток |
12:00-15:00 електронска предавална 08:30-11:30 |
Синтакса на современиот турски јазик 1 |
6 |
2+2+1 |
проф. д-р Марија Леонтиќ
д-р Дујгу Чагма лектор од Р. Турција |
вторник четврток |
13.00-14.30 предавална 9 11.30-13:00 предавална 9 |
Стара турска книжевност 2 (16-18 в.) |
6 |
2+2+1 |
проф. д-р Махмут Челик
д-р Дујгу Чагма лектор од Р. Турција |
понеделник среда |
11:30-13:00 предавална 9 08:30 - 10:00 електронска предавална |
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-1 |
4 |
2+1+1 |
|
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.5-2 |
6 |
2+2+1 |
|
|
|
Листа бр.5-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
Писмено и усно изразување на современ турски јазик |
4 |
2+1+1 |
д-р Рефиде Шаини, стручњак од практика |
понеделник 09:30-11:30 електронска предавална |
Германски јазик ниво Б1.1 |
4 |
2+1+1 |
лектор м-р Марица Тасевска |
во договор со професорот |
Англиски јазик ниво Б2.1 |
4 |
2+1+1 |
лектор м-р Симона Серафимовска |
петок, 09:00-11:00 |
Француски јазик ниво Б1.1 |
4 |
2+1+1 |
проф. д-р Светлана Јакимовска |
петок, 09:00-11:00 |
Италијански јазик ниво Б1.1 |
4 |
2+1+1 |
доц. д-р Надица Негриевска |
петок, 09:00-11:00 |
Шпански јазик ниво Б1.1 |
4 |
2+1+1 |
виш лектор м-р Марија Тодорова |
петок, 09:00-11:00 |
Руски јазик ниво Б1.1 |
4 |
2+1+1 |
Костадин Голаков |
петок, 13:00-15:00 |
Листа бр. 5-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
Психологија* |
6 |
2+2+1 |
проф. д-р Љупчо Кеверески (наставник од ФОН) |
понеделник 10:00 – 12:00 |
IV година – VII семестар – НАСТАВНА НАСОКА
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
Современ турски јазик 7 |
8 |
0+8+2 |
м-р Рабие Рушид Лектор од „Јунус Емре“ |
понеделник 08:30-14:30 |
Методика на наставата по турски јазик и турска книжевност 1 |
6 |
2+2+1 |
проф. д-р Махмут Челик |
вторник 08:30 - 11:30 кабинет |
Современа турска книжевност 2 |
6 |
2+2+1 |
проф. д-р Махмут Челик |
вторник, 11:30-14:30 кабинет |
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-1 |
4 |
2+1+1 |
|
|
Изборен факултетски предмет од листа бр.7-2 |
6 |
2+2+1 |
|
|
Листа бр. 7-1 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
Фразеологија на современиот турски јазик |
4 |
2+1+1 |
д-р Рефиде Шаини, стручњак од практика |
понеделник, 14:30 - 16:00 електронска предавална |
Интеркултурно образование |
4 |
2+1+1 |
проф. д-р Даниела Коцева (наставник од ФОН) |
среда, 10:00 – 13:00 ФОН |
Листа бр.7-2 на изборни факултетски предмети
Предмети |
EКTС |
Фонд на часови |
НАСТАВНИК |
ТЕРМИН |
Педагогија* Задолжителен предмет за наставна насока |
6 |
2+2+1 |
доц. д-р Лидија Камчева Панова |
среда, 10:30 – 13:30 |
Историја и дијалектологија на турскиот јазик |
6 |
2+2+1 |
проф. д-р Нуман Аруч |
среда, 09:00 - 12:00 кабинет |