Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
OДДЕЛЕНСКА НАСТАВА
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
Основи на педагогија (П+В)
Проф. д-р Емилија Петрова Ѓорѓева
П1 ФОН |
|
|
|
|
|
Психологија (П+В)
Проф. д-р Љупчо Кеверески
П3 ФОН
|
Македонски јазик со култура на изразување
Проф. д-р Виолета Николовска
П8 ФОН
|
|
Странски јазик
Microsoft Teams
|
|
|
|
|
|
||||
|
Философија на образование (П+В)
Проф. д-р Трајче Стојанов
П6 ФОН |
|
|
|||
|
|
Изборен наставен предмет од Листа бр.1
Македонски јазик
Проф. д-р Виолета Николовска П8 ФОН
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
* Спорт и рекреација - студентите ќе добијат дополнителна информација околу реализација на истиот
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
OДДЕЛЕНСКА НАСТАВА
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
Дидактика 1 (П+В)
Проф. д-р Снежана Мирасчиева
П1 ФОН
|
|
|
|
|
|
|
Природни науки (П+В) Проф. Д-р Снежана Ставрева Веселиновска
П6 ФОН
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
Изборен предмет од Листа бр.4 (П+В)
Проф. д-р Кирил Барбареев
Образованието и медиумската култура (П+В)
Проф. д-р Кирил Барбареев
|
|||||
|
|
Изборен предмет од Листа бр.3
Еколошко воспитание (П+В)
Здравствено воспитание (П+В)
Проф. Д-р Снежана Ставрева Веселиновска |
Литература за деца (П+В)
Проф.д-р Јованка Денкова
П3 ФОН
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|||||
|
|
|||||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
OДДЕЛЕНСКА НАСТАВА
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
Методика на наставата по македонски јазик 1 (П+В)
Проф. д-р Ирена Китанова
П2 ФОН |
|
|
|
|
|
|
Методика на наставата по математика 2 (П+В)
Проф. д-р Деспина Сивевска
П2 ФОН |
|
Ликовно образование со методика 1 (П+В)
Проф. д-р Никола Смилков
П6 ФОН |
|
||
|
Изборен предмет од Листа бр.5
Интеркултурно образование (П+В)
Религиско образование (П+В)
Проф. д-р Даниела Коцева
П8 ФОН
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
Ликовна работилница (П+В)
Кукларство и сценографија (П+В)
Проф. д-р Никола Смилков П2 ФОН |
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
OДДЕЛЕНСКА
НАСТАВА
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
(П+В)
Педагогија на слободно време
Проф. д-р Деспина Сивевска П7 ФОН |
|
|
|
||
|
Физичко и здравствено образование со методика 1 (П+В)
Проф. д-р Билјана Попеска
П8 ФОН |
Методика на наставата од природно-научно и општествено подрачје 1 (П+В)
Проф. д-р Снежана Јованова Митковска
П3 ФОН |
Музичко образование со методика (П+В)
Проф.д-р Томислав Таневски
П2 ФОН
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
||||
|
Изборен предмет од Листа бр.7 (П+В)
Училишна организација
Инклузивно образование
Семејна педагогија
Проф. д-р Соња Петровска
П2 ФОН |
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ПРЕДУЧИЛИШНО ВОСПИТУВАЊЕ
ПРЕДУЧИЛИШНО ВОСПИТУВАЊЕ Штип, 1 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
Основи на педагогија (П+В)
Проф. д-р Емилија Петрова Ѓорѓева
|
|
|
|
|
|
Психологија (П+В)
Проф. д-р Љупчо Кеверески
П3 ФОН
|
Македонски јазик со култура на изразување
Проф. д-р Виолета Николовска
П8 ФОН
|
|
Странски јазик
Microsoft Teams
|
|
|
|
|
|
||||
|
Философија на образование (П+В)
Проф. д-р Трајче Стојанов
П6 ФОН |
|
|
|||
|
|
Изборен наставен предмет од Листа бр.1
Македонски јазик
Проф. д-р Виолета Николовска П8 ФОН |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
* Спорт и рекреација - студентите ќе добијат
дополнителна информација околу реализација на истиот
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ПРЕДУЧИЛИШНО ВОСПИТУВАЊЕ
ПРЕДУЧИЛИШНО ВОСПИТУВАЊЕ, Штип, 3 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
Дидактика 1 (П+В)
Проф. д-р Снежана Мирасчиева
П1 ФОН
|
|
|
|
|
|
|
Изборен предмет од Листа бр.3
Основи на природните науки (П+В)
Проф. д-р Снежана Ставрева Веселиновска
П6 ФОН
|
Предучилишна хигиена (П+В) Снежана Ставрева Веселиновска |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|||||
|
||||||
|
|
Изборен предмет од Листа бр.3
Еколошко воспитание (П+В)
Проф. д-р Снежана Ставрева Веселиновска
|
Литература за деца (П+В)
Проф.д-р Јованка Денкова
П3 ФОН |
Изборен предмет од Листа бр.5
Ликовна работилница (П+В)
Кукларство и сценографија (П+В)
Проф. д-р Никола Смилков
П2 ФОН |
|
|
|
|
|
||||
|
|
|||||
|
|
|||||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ПРЕДУЧИЛИШНО ВОСПИТУВАЊЕ
ПРЕДУЧИЛИШНО ВОСПИТУВАЊЕ Штип, 5 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
Предучилишна хигиена (П+В)
Проф. д-р Снежана Ставрева Веселиновска П3 ФОН |
|
|
|
||
|
|
Изборен предмет од Листа бр.5
Методологија на педагошко истражување
Применети истражувања во воспитанието и образованието (П+В)
Проф. д-р Снежана
Јованова-Митковска П8 ФОН |
|
|||
|
|
|||||
|
Ликовно воспитание и образование со методика 1 (П+В)
Проф. д-р Никола Смилков
П2 ФОН
|
|
||||
|
Изборен предмет од Листа бр.2
Подвижни игри (П+В)
Моторички развој во раното детство (П+В)
Проф. Д-р Билјана Попеска
П1 ФОН |
Методика на развој на почетни математички поими 2 (П+В)
Проф. д-р Снежана Јованова-Митковска
П3 ФОН |
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|||||
|
|
|||||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ПРЕДУЧИЛИШНО ВОСПИТУВАЊЕ
ПРЕДУЧИЛИШНО ВОСПИТУВАЊЕ Штип, 7 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
|
|
|||
|
Изборен предмет од Листа бр.7 (П+В)
Методика на работа на деца со ПОП
Доц.д-р Јадранка Рунчева
П7 ФОН |
|
Методика по развој и култура на говорот 1
П3 ФОН
|
|
|
|
|
Изборен предмет од Листа бр.7
Интеркултурно образование (П+В)
Религиско образование (П+В)
Проф. д-р Даниела Коцева
|
|
||||
|
|
|||||
|
Изборен предмет од Листа бр.7 (П+В)
Инклузивно образование
Проф. д-р Соња Петровска
П2 ФОН |
Физичко воспитание со методика 2 (П+В)
Проф. д-р Билјана Попеска
|
Методика на запознавање на околината 1 (П+В)
Проф. д-р Деспина Сивевска
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|||||
|
|
|||||
|
|
|
|
|||
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ПЕДАГОГИЈА
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
Основи на педагогија (П+В)
Проф. д-р Емилија Петрова Ѓорѓева
|
|
|
|
|
|
Психологија (П+В)
Проф. д-р Љупчо Кеверески
П3 ФОН |
Македонски јазик со култура на изразување
Проф. д-р Виолета Николовска
П8 ФОН |
|
Странски јазик
Microsoft Teams |
|
|
|
|
|
||||
|
Философија на образование (П+В)
Проф. д-р Трајче Стојанов
П6 ФОН |
|
|
|||
|
|
Изборен наставен предмет од Листа бр.1
Македонски јазик
Проф. д-р Виолета Николовска
П8 ФОН
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
* Спорт и рекреација – студентите ќе добијат дополнителна информација околу реализација на истиот
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ПЕДАГОГИЈА
ПЕДАГОГИЈА, Штип, 3 сем. , стд. |
|
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
Дидактика 1 (П+В)
Проф. д-р Снежана Мирасчиева
П1 ФОН |
Предучилишна педагогија (П+В) Проф. Д-р Кирил Барбареев
П1 ФОН |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
Изборен предмет од Листа бр.3
Интеркултурно образование (П+В)
Воспитание и образование за демократско општество (П+В)
Проф. Д-р Даниела Коцева |
|
|
|
|||
|
|
|
|||||
Историја на педагошки идеи (П+В)
Проф. Д-р Ирена Китанова
П2 ФОН |
|||||||
|
|
Изборен предмет од Листа бр.4 (П+В)
Детски ликовен развој
Ликовна работилница
Проф. Д-р Никола Смилков П 2 ФОН |
|
|
|
||
|
|
|
|||||
|
|
||||||
|
|
||||||
|
|
|
|||||
15.00 |
|
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ПЕДАГОГИЈА
ПЕДАГОГИЈА, Штип, 5 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
Методика на воспитна работа (П+В)
Проф. д-р Емилија Петрова Ѓорѓева
П7 ФОН |
Изборен предмет Листа бр.6 (П+В) Докимологија Проф. д-р Снежана Мирасчиева
П2 ФОН
|
Методика на Јазично подрачје (П+В) Проф. д-р Ирена Китанова П1 ФОН
|
|
|
|
|
|||||
10.00 |
|
|
|
|||
|
|
|
Методика на наставата од природно-научно и општествено подрачје (П+В)
Проф. Д-р Снежана Јованова Митковска
П1 ФОН |
Изборен предмет Листа бр.7 (П+В)
Алтернативна педагогија
П1 ФОН |
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|||
|
|
|||||
|
|
|||||
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ПЕДАГОГИЈА
ПЕДАГОГИЈА, Штип, 7 сем. , стд. |
|||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
(П+В)
Дескриптивна статистика
Менторство и туторство
Проф. д-р Снежана Јованова Митковска
П6 ФОН |
Методика на математичко подрачје (П+В)
Проф. Д-р Деспина Сивевска
|
|
|
|||
|
|
|
|
||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|
||||
|
Изборен предмет од Листа бр.7 (П+В)
Методика на работа со посебни образовни потреби
Доц.д-р Јадранка Рунчева
Социјална психологија
Проф. д-р Љубчо Кеверески
П3 ФОН
|
(П+В)
Проф. д-р Никола Смилков
П1 ФОН |
|
|
|
||
|
|
|
|
||||
|
|
|
|||||
|
|
|
|||||
14.00 |
|
|
|
|
|||
15.00 |
|
|
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ИСТОРИЈА И АРХЕОЛОГИЈА
ИСТОРИЈА И АРХЕОЛОГИЈА , Штип, 1 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
|
|
|
|
|
|
(П+В)
Проф. д-р Стојко Стојков
|
Вовед во историјата и методологија на историската наука Стојко Стојков |
Проф. д-р Трајче Нацев
|
Вовед во археологијата (П+В)
|
Странски јазик |
|
|
|
|||||
|
|
|||||
|
|
Изборен наставен предмет од
Листа бр.1
Македонски јазик
Проф. д-р Виолета Николовска |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
||
|
|
* Спорт и рекреација - студентите ќе добијат дополнителна информација околу реализација на истиот
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ИСТОРИЈА И АРХЕОЛОГИЈА
ИСТОРИЈА И АРХЕОЛОГИЈА , Штип, 3 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
|
|
|
||
|
Македонија во античкиот период - 2
Проф. д-р Катерина Младеновска-Ристовска
|
Хеленистички монархии
Проф. д-р Љубен Тевдовски |
Изборен предмет листа бр.3
Латински јазик Старогрчки јазик
Д-р Славица Бабамова
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
Империја на новиот Рим (324-1025) (П+В)
Проф. д-р Стојко Стојков |
Изборен предмет листа бр.4 Европа и Медитеранот
Проф. д-р Стојко Стојков |
Изборен предмет листа бр.4
Култови и религии во праисторијата, антиката, средниот век во Македонија
Доц.д-р Дарко Стојановски |
|
|
|
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ИСТОРИЈА НАСТАВНА НАСОКА
ИСТОРИЈА НАСТАВНА НАСОКА, Штип, 5 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
Проф. д-р Емилија Петрова Ѓорѓева
|
|
|
|
|
|
Преродбата и културните процеси во XIX и XX век во Македонија
Проф. д-р Верица Јосимовска
|
Македонско национално ослободително движење
Проф. д-р Оливер Цацков |
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
|
||||
|
Изборен предмет листа бр. 5
Македонските градови во XIX и XX век
|
Изборен предмет листа бр. 5
Преродбата и создавањето на Балканските нации
Проф. д-р Оливер Цацков
|
Изборни предмети Листа бр. 5 – 1
Интерактивни пристапи во наставата
Проф. д-р Снежана Јованова- Митковска
Педагогија на слободно време
Проф. д-р Деспина Сивевска |
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
ИСТОРИЈА НАСТАВНА НАСОКА
ИСТОРИЈА НАСТАВНА НАСОКА, Штип, 7 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
|
|
|
|
|
|
Македонија во Втората светска војна и во рамките на Федеративна Југославија
Проф. д-р Оливер Цацков |
Методика на наставата по историја 1
Проф. д-р Верица Јосимовска
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
|
Изборни предмети Листа бр. 7
Професионален развој на наставникот
Проф. д-р Кирил Барбареев
Воспитно-образовни системи Проф. д-р Кирил Барбареев
|
|
|||
|
|
Изборен предмет листа бр.7-1
Историја на Холокаустот
Историја на македонската емиграција
Проф. д-р Верица Јосимовска
|
|
|
||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
АРХЕОЛОГИЈА
АРХЕОЛОГИЈА , ШТИП, 5 СЕМ. , СТД. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
|
|
|
||
|
|
Ранохристијанска археологија (П+В)
Проф. д-р Трајче Нацев |
Профана и сакрална архитектура во средниот век
Проф. д-р Љубен Тевдовски |
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
Археологија на Балканот 1
Проф. д-р Трајче Нацев |
Изборни предмети Листа бр. 5 – 1 Средновековна Македонија историја и култура Проф. д-р Стојко Стојков
Епиграфика Проф. д-р Трајче Нацев |
Изборни предмети Листа бр. 5 – 2
Средновековен Балкан историја и култура Проф. д-р Стојко Стојков
Конзервација на недвижно културно наследство 2 Проф. д-р Трајче Нацев |
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|
Распоред зимски семестар 2022г. – ФОН
АРХЕОЛОГИЈА
АРХЕОЛОГИЈА , Штип, 7 сем. , стд. |
||||||
|
Понеделник |
Вторник |
Среда |
Четврток |
Петок |
Сабота |
|
|
|
|
|
||
|
Оружје и вооружување во раната антика
Проф. д-р Трајче Нацев |
|
|
|
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
Изборни предмети Листа бр. 7 – 2
Одбранбени с-ми од праисторијата до среден век 1
Проф. д-р Трајче Нацев
Нумизматика Проф. д-р Трајче Нацев |
Керамика во античкиот период
Проф. д-р Љубен Тевдовски |
Материјалната култура од средновековит Некрополи во Македонија
Проф. д-р Љубен Тевдовски |
Изборни предмети Листа бр. 7 – 2
Вовед во геологијата - 1 Проф. д-р Ѓорѓи Димов
Конзервација на недвижно културно наследство 1 Проф. д-р Трајче Нацев |
|
|
|
|
|
||||
|
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
|