Минералогија

Наслов на наставниот предмет: Минералогија

Код: 2FP110212

Студиска програма: Геологија
Организатор на студиската програма (единица, односно институт, катедра, оддел): ФПТН
Степен (прв, втор, трет циклус): Прв циклус
Академска година / семестар: 1/2
Број на ЕКТС кредити: 8
Наставник: Проф. д-р Тена Шијакова-Иванова
Предуслови за запишување на предметот: нема

Цели на предметната програма (компетенции): Основната цел на предметот е студентите да стекнат знаења за минералите. Нивниот постанок, физичките и хемиските својства и класификацијата на минералите

Содржина на предметната програма: Елементи на симетрија; Зони; Координациони состави; Основни површини; Закон за рационалниот однос на параметрите; Милерови индекси; Милерови симболи; Закон за постојаност на аглите; Проекции во кристалографијата; Кристални класи; Близнење; Единечни челии; Бравеови решетки; Просторни групи; Правци и мрежни рамнини во структурата; Ретгенски зраци и нивна примена; Физички особини на минералите (тврдина, цепливост, кршење, издвојување и др. ); Деформации на минералите; Електрични, магнетски и термички својства на минералите; Кристална оптика; Вибрациски правци; Индекс на прекршување, рељеф; Двојно прекршување; Псеудоапсорпција; Боја, плеохроизам; Оптичка индикатриса; Дисперзија; Поларизациски микроскоп; Интерференциски бои; Оптички изоторпни и анизотропни пресеци; Потемнување, Оптички едноосни и оптички двоосни минерали; Кристалохемија; Врсти на хемиски врски; Координационен број и полиедер; Типови на структури; Полиморфизам и изоморфизам; Цврсти раствори; Вода во минерали;На основа на составот ќе бидат презентирани следните групи на минерали и тоа : самородни елементи; сулфиди; халогениди; оксиди, нитрати и борати сулфати; волфрамати, молибдати, фосфати, арсенати, ванадати, силикати и органски споеви.

Методи на учење: Предавања со компјутерска презентација, дискусии, изучување на практични случаи, изработка на семинарска работа.
Вкупен расположив фонд на време: 216 часови
Распределба на расположивото време

• Предавања + вежби + консултации = 3 + 2 + 2
  • Предавања: 3 х 12 = 36