ИНТЕРЕН КОНКУРС за избор на студенти од ранливи категории

ИНТЕРЕН КОНКУРС за избор на студенти од ранливи категории и чие родителско право го врши само еден родител, кои се стекнуваат со погодноста за плаќање половина од износот на партиципацијата за прв циклус студии за учебната 2023/2024 година

1.Со овој Конкурс се врши избор на студенти од ранливи категории и чие родителско право го врши само еден родител кои се стекнуваат со погодноста за плаќање половина од износот на партиципацијата за прв циклус студии за учебната 2023/2024 година.

2. Право на конкурирање на Конкурсот има секој редовен студент кој запишал зимски семестар на прв циклус студии во студиската 2023/2024 година (во натамошниот текст – апликант) и припаѓа на некоја од следниве наведени категории и тоа:

• само еден родител запишан во изводот од матичната книга на родените;
  • починат родител;
  • родител/ли на кој му е одземено родителското право, или е исчезнат или од оправдани причини привремено или трајно не ги извршува родителските права и обврски;
  • двајца студенти на Универзитет „Гоце Делчев“ со родители со минимални месечни примања.

3. Спроведување на постапката за селекција на апликантите по овој Конкурс ќе ја прави Комисијата за финансии, инвестиции и развој при Универзитет „ Гоце Делчев “ – Штип и еден претставник на студентите (претседател на Студентски парламент или студентски правобранител).

Апликациите се поднесуваат до: Архива на Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип, ул. „Крсте Мисирков“ бр. 10А – Штип, со назнака: за Комисија за финансии, инвестиции и развој – документи по Интерен конкурс за избор на студенти од ранливи категории и студенти чие родителско право го врши само еден родител, кои се стекнуваат со погодноста за плаќање половина од износот на партиципацијата за прв циклус студии.

Апликациите се поднесуваат до: 5.12.2023 година.

4. Квотата на студенти кои имаат право да ja користат оваа погодност се утврдува според финансиската состојба на семејство, со исполнување на условите од страна на родителот/старателот и апликантот и тоа по категориите:

• За првата категорија: родителот/старателот е со месечни примања во износ до две минимални нето плати исплатени во септември 2023 г., само по основ на плата, пензија и/или социјална помош;
  • За втората категорија: кумулативно сите месечни примања по основ на плата, пензија и/или социјална помош и семејната пензија не надминуваат износ од две минимални нето плати исплатени во септември 2023 г.;
  • За третата категорија: кумулативно сите месечни примања по основ на плата, пензија и/или социјална помош и законската издршка од вториот родител не надминуваат износ од две минимални нето плати исплатени во септември 2023 г.;
  • За четвртата категорија: двајцата родители се со месечни примања кои не надминуваат износ од две минимални нето плати исплатени во септември 2023 г., само по основ на плата, пензија и/или социјална помош.

5. Со целосно пополнетата пријава, апликантите ги доставуваат и следниве документи во зависност од својата категорија и тоа:

• потврди за остварена плата на родителот/те/старателот за последната исплатена плата за септември 2023 година;
  • за корисници на социјална помош/услуги се доставува последно решение/потврда од центарот за социјални работи;
  • за пензионираните членови на семејството се доставува документ за висина на пензија;
  • пресуда од надлежен суд со утврдена законска издршка за кандидат и истата се смета како месечен приход;
  • за родител на кој му е одземено родителското право – решение од надлежен суд;
  • за родител кој е исчезнат или привремено или трајно не ги извршува родителските права и обврски – потврда од Центар за социјални работи;
  • за починат родител – се доставува Извод од матична книга на умрените и документ за висина на семејната пензија;
  • уверение за државјанство на РСМ.

6. Во постапката за избор на студенти комисијата врши евалуација и проверка на веродостојноста на поднесената документација од сите пријавени кандидати.

Комисијата самостојно креира листа на кандидати со архивски броеви, на апликантите на кои им е прифатена, одбиена или отфрлена пријавата (одбиена ако не исполнуваат услови, отфрлена, ако немаат комплетна/веродостојна документација). Листата на прифатени и одбиени кандидати се објавува на огласна табла (интернет страницата на Универзитетот) најдоцна до 8.12.2023 г.

7. Апликантите имаат право на приговор 3 работни дена по објавувањето на листата. Комисијата за финансии ќе ги разгледа и ќе одговори на приговорите во рок од 3 дена. Кандидати кои ги исполнуваат условите предвидени во Конкурсот ја сочинуваат Конечната листа на корисници на погодноста за намалување на партиципација за факултетот.

Универзитет „Гоце Делчев“ – Штип.

Пријава за Конкурс на студенти од ранливи категории, чие родителско право го врши само еден родител, се стекнуваат со погодноста за плаќање половина од износот на партиципацијата за прв циклус студии за учебната 2023/2024 година (.pdf)