Петок, 15 март 2024 г. – Одбележување на Неделата на борба против глауком со бесплатно мерење на очен притисок

Во петок, 15 март 2024 година, во Штип ќе се одбележи Неделата на борба против глауком.
Во одбележувањето се вклучува и Факултетот за медицински науки на УГД, со бесплатно мерење на очен притисок, кое ќе се реализира на платото пред Правниот факултет (поранешен Ректорат) и во Кабинетот за оптометрија и очна оптика на Факултетот за медицински науки (во просториите на поранешното Текстилно училиште), со почеток во 9 часот.

Глаукомската асоцијација на Штип заедно со Факултетот за медицински науки на граѓаните, студентите и вработените на УГД ќе им мери рефракција (dioptrija) и тонометрија (очен притисок).

Во акцијата ќе бидат вклучени студентите од насоката Оптометрија и очна оптика на ФМН. Настанот ќе трае од 9 до 14 часот.