Европска универзитетска алијанса ACE2-EU – Applied, Connected, Entrepreneurial and Engaged European University

Делегација на Универзитетот „Гоце Делчев“ – Штип, во состав на ректорот на Универзитетот проф. д-р Дејан Мираковски и проректорката за меѓународна соработка проф. д-р Ана Никодиновска-Крстевска, неодамна учествуваше на координативни состаноци на Европската универзитетска алијанса ACE_EU2, кои се одржаа во Брисел во рамките на Перманентното претставништво на Португалија во Европската Унија (REPPER).

На состаноците се дискутираа разни прашања од доменот на Алијансата и се разгледуваа можностите за меѓусебна соработка помеѓу универзитетите во Алијансата, во насока на воспоставување на стратешка долгорочна кооперација, заеднички проектни активности и ширење на европските вредности меѓу членките на Алијансата и пошироко.

Во рамките на дводневното патување, членовите на Алијансата имаа можност да го посетат и Европскиот парламент, по покана на европскиот пратеник од Португалија при Европскиот парламент г. Карлос Зурињо (Carlos Zorrinho), при што претставниците на универзитетите од Алијансата ја презентираа досегашната соработка, како и активностите во рамките на Алијансата, ги претставија планираните активности за следниот период и се разбира ги истакнаа важноста и значењето на воспоставување на една европска интеруниверзитетска алијанса која ќе ги промовира соработката и унапредувањето на високото образование на меѓународно ниво, низ призмата на европските идеали и вредности.

Европската алијанса беше формирана во декември во Сантерем, помеѓу девет универзитети.

1. Polytechnic University of Santarém, Portugal
  2. Carinthia University of Applied Sciences, Austria